Ve spolupráci s Nadací Neuron jsme letos umožnili dvěma nadaným izraelským studentům stáž na MFF UK, kde se mohli věnovat výzkumu v oblasti umělé inteligence a ochrany kulturního dědictví. Stáže se uskutečnily v rámci programu Neuron & IOCB Tech Internships in Israel, který však letos v důsledku pokračujícího konfliktu a zhoršené bezpečností situace v Izraeli nevyslal české studenty do Izraele, ale naopak pozval izraelské studenty do ČR.

Kfir Shtokhamer z univerzity Hadassah v Jeruzalémě se svým mentorem na MFF UK Martinem PilátemKfir Shtokhamer z univerzity Hadassah v Jeruzalémě se během své stáže soustředil na problematiku tzv. nepřátelských vzorů ve strojovém učení, konkrétně u modelů pro rozpoznávání obrázků. "Můžeme si představit obrázek kočky, ke kterému přidáme speciálně vytvořený šum, tedy nepřátelský vzor. Pro lidské oko bude obrázek stejný, ale model v něm uvidí něco úplně jiného, třeba autobus," vysvětluje docent Martin Pilát, mentor Kfira Shtokhamera.

Cílem Kfirovy stáže bylo zvýšit odolnost těchto modelů proti nepřátelským vzorům. To se mu podařilo o několik procentních bodů. Jeho výzkum tak nabízí potenciál pro další zlepšení strojového učení.

Nitay Yehezkely rovněž z univerzity Hadassah v Jeruzalémě se v rámci své stáže věnoval luštění hebrejských nápisů na židovských náhrobcích v Praze a přilehlém okolí pomocí umělé inteligence. "České židovské hřbitovy jsou důležitou databází historických údajů o židovském obyvatelstvu na českém území. Vlivem času se však některé nápisy staly pro lidské oko nečitelné,“ vysvětluje Yehezkely. "Cílem mého projektu bylo usnadnit výzkum židovských památek a přispět k zachování židovského kulturního dědictví tím, že umožníme interpretaci nečitelných nápisů."

Kfir Shtokhamer a Nitay Yehezkely se svými školiteli z univerzity Hadassah v JeruzaléměProgram Neuron & IOCB Tech Internships in Israel před třemi lety inicioval prof. Martin Fusek ze společnosti IOCB Tech a poslední dva roky jej financuje náš fond. "Naším cílem je umožnit studentkám a studentům z českých univerzit seznámit se s tím, jak izraelské akademické prostředí aktivně podporuje transfer vědeckých poznatků a technologií do praxe. Právě úspěšný izraelský přístup pro nás může být velkou inspirací, a proto je podpora těsnějších kontaktů a včasného získávání zkušeností tak důležitá," říká o programu dr. Barbara Eignerová, předsedkyně správní rady fondu.

Program organizačně kompletně zajišťuje Nadace Neuron. V důsledku pokračujícího konfliktu a zhoršené bezpečností situace v Izraeli však letos doznal zásadní změny: "Program stáží, kdy se mladí studenti inspirují izraelským vědecko-byznysovým přemýšlením, jsme letos poprvé otočili, aby se naopak izraelští studenti mohli seznámit s českým prostředím a případně obohatili studenty v Čechách," říká ředitelka a spoluzakladatelka Nadace Neuron Monika Vondráková. 

O Nadaci Neuron

Nadace Neuron podporuje české vědecké prostředí, oceňuje excelentní vědkyně a vědce Cenami Neuron, hledá nové vědecké talenty, realizuje studentské stáže na prestižních zahraničních univerzitách a financuje výzkum v terénu v rámci Expedic Neuron. Veškeré prostředky na chod Nadace Neuron plynou od soukromých mecenášů a významných partnerů. Díky nim Neuron doposud vynaložil na podporu a popularizaci české vědy 140 milionů korun, udělil 120 Cen Neuron a podpořil 11 vědeckých expedic.


Popisky k fotkám:
Foto 1: Kfir Shtokhamer z univerzity Hadassah v Jeruzalémě se svým mentorem na MFF UK Martinem Pilátem
Foto 2: Kfir Shtokhamer a Nitay Yehezkely (s certifikáty), Univerzita Hadassah v Jeruzalémě