Učená společnost ČR spustila v roce 2025 nový popularizační projekt: Masterclass Učené společnosti. Jedná se o pečlivě připravené, režírované a profesionálně natočené přednášky špičkových vědců s hlubokými znalostmi svého oboru a s širokým přesahem. Přednášky jsou určené středoškolákům a široké veřejnosti a jsou prezentované naživo i online. Publikum nepoučují o detailech nějaké úzké problematiky, ale dávají mu nahlédnout do fascinujícího, inspirativního, kreativního a efektivního způsobu poznávání světa a přemýšlení o něm.
Společně s Nadací Experientia rozdělujeme 500 tisíc korun mezi 25 nejlepších projektů pro zatraktivnění výuky chemie na středních a základních školách. Grant Bezva chemie je určený aktivním učitelům, kteří mají touhu ve svých studentech zapálit nadšení pro chemii. Věříme, že cílená a dlouhodobá podpora může významně ovlivnit českou chemii a posunout ji směrem k celosvětové špičce.
Finančně podporujeme Cenu Učené společnosti České republiky pro pedagogy. Cena se uděluje jako ocenění pedagogickým pracovníkům za podporování zájmu o vědu a výzkum na základních a středních školách, vytváření podmínek pro individuální činnost svých žáků a studentů a za vynikající působení studentů v soutěžích. S oceněním se pojí finanční odměna ve výši 100 tisíc korun.
Nadační fond IOCB Tech je partnerem přednáškového cyklu Věda na Hradě, v němž vystupují špičkoví tuzemští a zahraniční vědci. Akci pořádá Správa Pražského hradu, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR a Univerzita Karlova. Náš fond ji v roce 2024 podpořil darem 800 tisíc korun.
Projekt Zeptej se vědce vznikl v roce 2021 s cílem šířit současné vědecké poznání a podporovat dialog mezi vědeckou komunitou a laickou veřejností. Prostřednictvím sociálních sítí mohou lidé klást otázky týkající se jakéhokoli vědeckého oboru a vědci připravují srozumitelné a recenzované odpovědi opírající se o nejnovější vědecké poznatky. V letech 2024–2025 projekt podporujeme částkou 520 tisíc korun ročně.
V letech 2024–2025 podporujeme částkou 500 tisíc korun ročně program Romská stipendia organizace ROMEA o.p.s. Stipendia jsou dostupná v otevřené akademické soutěži romským studentům středních, vyšších odborných škol a vysokých škol, kteří jsou občany České republiky.
V rámci partnerství s Akademií věd ČR podporujeme dětské skupiny Akademie věd ČR pro děti zaměstnanců jednotlivých ústavů a jejich zahraničních stážistů. Dětské skupiny v Praze a Brně nabízejí celodenní péči dětem ve věku od 12, 18, resp. 24 měsíců. V letech 2023–2025 na jejich provoz věnujeme 15 milionů korun. Tato spolupráce navazuje na finanční podporu v roce 2022 ve výši 7 milionů korun.
V letech 2023–2025 podporujeme částkou 4 milionů korun ročně činnost Nadace Neuron na podporu vědy (dříve Nadačního fondu Neuron na podporu vědy), jejímž posláním je podpora excelentních vědců a nadaných studentů, rozvíjení moderního mecenášství a propojování vědy a byznysu. Společně s nadací organizujeme stipendijní program Neuron & IOCB Tech Internships in Israel pro české vysokoškoláky vyjíždějící na stáže na izraelských vědeckých institucích.
V letech 2022–2024 podporujeme činnost spolku Czexpats in Science, každoročně částkou 500 000 korun. Spolek vznikl s cílem propojovat české vědce v zahraničí mezi sebou a s vědci a vědeckými institucemi v České republice, podporovat jejich mobilitu, pomáhat jim s orientací v prostředí české vědy a usnadnit jim návrat do ČR.